Doktorlarımız

Kansere yakalanma oranları

Prof. Dr. Erkan Topuz

Diyabet hastalarının kansere yakalanma oranları daha fazla.

Beslenme şekliniz diyabeti

Prof. Dr. Mehmet Öz

Beslenme şekliniz diyabeti önlemede en önemli yardımcılardan biridir.

32 bin kişi diyabet

Doç. Dr. Alper Çelik

Türkiye'de ise her yıl yaklaşık 32 bin kişi diyabet ya da diyabete

Diyabette insülin

Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil

Diyabette insülin üretiminden sorumlu beta hücrelerinin tahribatında...

Doktorlarımız
 
Şeker hastalığı hakkında uzman ekibimize danışın, bu hastalıkla baş edebilmenin en kolay yöntemlerini öğrenin.
Soru Formu
Ad Soyad *
Sorunuz? (Lütfen sorunuzu olabildiğince detaylı yazınız!)
Telefon Numaranız *
Sorularınız
danışmanlarımız aracılığıyla cevaplandırılacaktır.
 
 
 
Anasayfa » Şeker Hastalığında Tüm Dünya Bitkilerden Yaralanıyor
Şeker Hastalığında Tüm Dünya Bitkilerden Yaralanıyor

Şeker Hastalığında Tüm Dünya Bitkilerden Yaralanıyor

Şeker Hastalığının (Diyabet) tedavisinde, şifalı bitkilerden elde edilen geleneksel ilaçlar dünya nüfusunun yaklaşık %60 tarafından kullanılmaktadır. Diyabet tedavisinde şifalı bitkilere, özellikle de Hindistan geleneksel diyabet tedavisinde kullanılan şifalı bitkilerin ne olduğunu iliyor musunuz?

Diyabet (Şeker Hastalığı) farklı ülkelerde çeşitli kesimlerden birçok insanı farklı şekilerde etkileyen önemli bir insan rahatsızlığıdır. İstatistikler, şeker hastalığının, dünyada'da özellikle de kentsel alanlarda, önemli bir sağlık sorunu olduğunu gösterimektedir. Diyabet ve sekonder komplikasyonların kötü etkilerini azaltmak için çeşitli yaklaşımlar olmasına rağmen, bitkisel formüller daha az yan etki ve düşük maliyeti nedeniyle tercih edilmektedir.

Şeker hastalığının tedavisinde kullanılan şifalı bitkiler arasında , Akasya ağacı: (Babhul), Aegle marmelos (Bengal Ayvası), Allium cepa (soğan), Allium sativum: (sarımsak), Aloe Vera ve Aloe Barbadensis, Caesalpinia bonducella, Capparis desidua, Coccinia indica, Eugenia jambolana (Hint bektaşi üzümü), Mangifera indica (Mango), Momordika (acı kabak), Ocimum basilicum (Fesleğen), Phyllanthus amarus (bhuiawala), Pterocarpus Marsupium, Trigonella foenum graecum: (çemen otu), Tinospora cordifolia: (Guduchi) yer verilmiştir. Diyabet ve komplikasyonlarının gelişiminde antioksidan özelliklere sahip antidiyabetik bileşikler çok önemlidir. Bu nedenle bu tıbbi bitkilerin antioksidan etkileri hakkında bilgiler de yer almaktadır.